Επέστρεψε στις νίκες ο ΠΑΟΚ

Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟΚ καθώς στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 17η αγωνιστική οι «ασπρόμαυροι» επικράτησαν 3-0 της Κηφισιάς και με το τρίποντο μείωσαν στους 4 την διαφορά από τον Παναθηναϊκό.

Με κορυφαίους τους Στάροβιτς, Ντάντε και Τακουρίδη ο ΠΑΟΚ πήρε την καθαρή νίκη που ήθελε απέναντι στην Κηφισιά που αγωνίστηκε χωρίς τον Κώστα Χριστοφιδέλη και επέστρεψε στις νίκες έπειτα από δύο συνεχόμενες ήττες σε Ελλάδα (Παναθηναϊκό) και Ευρώπη (Τουρ).

Οι «ασπρόμαυροι» χωρίς να εντυπωσιάσουν με το 3-1 επέστρεψαν στις νίκες που επαναφέρει την ηρεμία και τα χαμόγελα στους παίκτες λίγο πριν τα καθοριστικά παιχνίδια σε πρωτάθλημα και Κύπελλο.

Αντίθετα η Κηφισιά πέραν του πρώτου σετ που είχε το προβάδισμα μέχρι το 20-21 δεν κατάφερε να πάρει κάτι από τον αγώνα γνωρίζοντας την 2η συνεχόμενη ήττα της που την απομακρύνει από τον στόχο της 4άδας.

Στο πρώτο σετ η Κηφισιά έχοντας δυνάμεις και φρεσκάδα με τον Γιορντάνοφ έκανε το 8-11, ωστόσο ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 11-11 και με το μπλοκ του Ανδρεάδη λίγο αργότερα πέρασε μπροστά με 13-12.

Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο μέχρι το 20-20, όμως ο ΠΑΟΚ με ένα μικρό σερί έκανε το 22-20 που του έδωσε το πλεονέκτημα να φθάσει στο 25-22 και το 1-0.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ αν και ξεκίνησε καλά προηγούμενος με 3-0, 7-4 και 16-13, η Κηφισιά με τον Γιορντάνοφ και Πούλκο ισοφάρισε σε 17-17 κάνοντας ντέρμπι τον αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ με τον Στάροβιτς και το λάθος των «κυανόλευκων» έφθασε στο 21-18 και στο τέλος με το 25-21 έγραψε το 2-0 βάζοντας τις βάσεις για το τρίποντο.

Με την ψυχολογία υπέρ τους οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο τρίτο σετ κάνοντας το 6-2 και το 8-4 και είχαν τον απόλυτο έλεγχο μέχρι τέλος. Παρά την προσπάθεια της Κηφισιά να μπει στον αγώνα μειώνοντας σε 16-14 ο ΠΑΟΚ κράτησε το προβάδισμα κάνοντας το 21-16 και με το 25-20 το 3-0 που του χάρισε το τρίποντο της νίκης.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-21, 25-20) σε 75′

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 1 (άσσος), Στάροβιτς 16 (14/21 επ 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σωτηρίου 8 (7/12 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ – 32% άριστες), Ανδρεάδης 8 (5/9 επ, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 7 (7/11 επ), Ντάντε 11 (11/19 επ, 67% υπ – 60% άριστες) / Γκαράς (λ, 63% υπ – 37% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παντακίδης, Τερζής, Σακόγλου 1 (1/1 επ).

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (1/1 επ), Μουρούτης 4 (4/7 επ), Παπαγγελόπουλος 7 (4/11 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πούλκο 8 (8/15 επ 65% υπ – 55% άριστες), Γιορντάνοφ 15 (13/30 επ, 2 άσσοι) Εφραιμίδης 4 (4/11 επ, 75% υπ – 50% άριστες) / Ταμπουρατζής (λ, 78% υπ – 44% άριστες), Καρατζάς, Παπαδόπουλος, Λάππας 2 (2/5 επ, 22% υπ – 11% άριστες).