Κράτησε αήττητο, έχασε βαθμό ο Ολυμπιακός

Ένας μαχητικός Ηρακλής, πραγματοποιώντας την καλύτερή του ίσως φετινή εμφάνιση, “έβαλε δύσκολα” στον αήττητο Ολυμπιακό, αλλά οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν παρά την απώλεια του πρώτου τους βαθμού στη σεζόν, να φύγουν από τη Μίκρα με την πρώτη του φετινή νίκη σε 5 σετ, 3-2 (25-20, 21-25, 24-26, 25-18, 15-10) που τους διατηρεί μόνους πρώτους στην κορυφή της βαθμολογίας, έπειτα από 17 αγώνες της Volleyleague. Οι φιλοξενούμενοι, σε αντίθεση με όσα μας είχαν συνηθίσει φέτος, υπό την πίεση του καλού σερβίς, έκαναν λάθη στην υποδοχή, αλλά είχαν τον πρώτο λόγο σε επίθεση και μπλοκ. Από την πλευρά του Γηραιού, που ήταν ασταμάτητος σε σερβίς με 11-4 άσους, δεν υπήρχε παίκτης που να υστέρησε, με τον Προύσαλη να μοιράζει με μαεστρία το παιχνίδι και το Φέργκιουσον σχεδόν αλάνθαστο, να ξεχωρίζουν. Τοπ σκόρερ του αγώνα με 22  πόντους ο Οϊβάνεν, ακολούθησε με 17 και 6 μπλοκ ο Μπέμε, ενώ για τους σκληροτράχηλους Θεσσαλονικείς από 17 πόντους έκαστος σημείωσαν οι Δ. Εφραιμίδης και Αρμενάκης.

Στο σχεδόν γεμάτο γυμναστήριο της Μίκρας ο Ηρακλής φάνηκε από την αρχή ότι ήταν αποφασισμένος να βάλει δύσκολα στον πρωτοπόρο και αήττητο Ολυμπιακό. Έτσι με τον Προύσαλη να μοιράζει αριστοτεχνικά το παιχνίδι Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ μέχρι και το 20-20, όπου από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός με ένα σερί 5-0 έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 25-20, χάρις σε μπλοκ των Πετρέα-Οϊβάνεν.

Ο Ηρακλής μπήκε πολύ δυνατά στο β’ σετ και κατάφερε να προηγηθεί με 7-3 και να φτάσει με 8-5 στο α’ τεχνικό τάιμ άουτ. Τα αποτελεσματικά σερβίς του Αρμενάκη διατήρησαν το προβάδισμα του Γηραιού μέχρι και το 14-11, ενώ ο Μουνιόθ πέρασε στο ματς Στιβακτή, Ρουμελιωτάκη, Ζουπάνη αντί των Ντρίζγκα, Οϊβάνεν, Πετρέα, αλλά ο Ηρακλής έφτασε πρώτος και στο β’ τεχνικό ταίμ άουτ με 16-13 από επίθεση του Φέργκιουσον. Οι κυανόλευκοι με καλή υποδοχή και τον Προύσαλη να τροφοδοτεί με μπαλιές α’ χρόνου τους Φέργκιουσον, Σμαραγδή έφτασε στο 20-17, με άσο του Εφραιμίδη έγινε το 23-19 και το διπλό μπλοκ των Προύσαλη-Σμαραγδή ισοφάρισε με 25-21 σε 1-1, προκαλώντας ντελίριο ενθουσιασμού στην κερκίδα.

Με κεκτημένη ταχύτητα από το β΄’ σετ ο Ηρακλής έδειξε να επιβάλλει το ρυθμό του και στο ξεκίνημα του 3ου σετ.  Εκμεταλλευόμενος τα λάθη της «ερυθρόλευκης» υποδοχής έφτασε με σχεδόν ανίκητο στο φιλέ τον Φέργκιουσον μετά το 13-9 στο 16-14. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 19-19 από την άουτ επίθεση του Αρμενάκη. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χερι στο σκορ μέχρι και το 22-22, με τον Μουνιοθ να επαναλαμβάνει την τριπλή αλλαγή που έκανε και στο β’ σετ. Ο Ζουπάνι ισοφάρισε σε 23-23, αλλά το μπλοκ άουτ του Τζιουμάκα έφερε τον Γηραιό σε σετ μπολ 24-23, αλλά οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν και πάλι. Δεύτερο σετ μπολ για τον Ηρακλή με επίθεση α’ χρόνου του Σμαραγδή για να γίνει ο Δημήτρης Εφραιδμίδης ο παίκτης που «έκλεψε» τον πρώτο φετινό πόντο από τον Ολυμπιακό και τον Ηρακλή να ζευγαρώνει με 26-24 τα κερδισμένα του σετ, 2-1.

Στο δ σετ ο Ολυμπιακός με βασικό το Ρουμελιωτάκη, αντί του Βούλγαρου Αλεξίεφ κατάφερε από το καλό του σερβίς να χαλάσει την κυανόλευκη υποδοχή και με κυριαρχία στο φιλέ να ξεφύγει από νωρίς με 8-3, τη μεγαλύτερη διαφορά του στο παιχνίδι. Κόβοντας για πρώτη φορά στο ματς τον Φέργκιουσον ο Ολυμπιακός διατήρησε το +5 με 14-9. Με τον Αλεξιεφ να έχει επιστρέψει οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 16-11 και την ισοφάριση των σετ, 2-2 με 25-18.

Στο τάι μπρέϊκ έγινε πολύ σκληρή μάχη με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για τη νίκη. Ο Ηρακλής προηγήθηκε 5-4, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι, πήραν κεφάλι με 10-8 και παρά την προσπάθεια του Γηραιού έφτασαν με 15-10 στην 17η συνεχόμενη φετινή τους νίκη, την πρώτη όμως που επιτεύχθηκε σε 5 σετ.

Τοπ σκόρερ του αγώνα με 22 πόντους αναδείχθηκε ο Φινλανδός διαγώνιος του Ολυμπιακού, Οϊβάνεν, ακολούθησε με 17 πόντους, εκ των οποίων οι 6 από μπλοκ, του θηριώδους Μπέμε, όσους σημείωσαν δηλάδη και οι Εφραιμίδης, Αρμενάκης του Ηρακλή, που είχε σε πολύ καλή ημέρα τους κεντρικούς του Φέργκιουσον (14π, 2 άσοι, 2 μπλοκ), Σμαραγδή (15π, 4, άσοι 3 μπλοκ).

Με τη νίκη αυτή ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός παρέμεινε απλησίαστος από τους διώκτες του με 50β στην κορυφή της κατάταξης, ενώ ο Ηρακλής εδραιώθηκε στην 4η θέση με 28 βαθμούς.

Διαιτητές: Βασιλειάδης – Δεληκωστίδης

1ο σετ: 7-8, 14-16, 19-21, 20-25

2ο σετ: 8-5, 16-13, 21-18, 25-21

3ο σετ: 8-7, 16-14, 21-20, 26-24

4ο σετ: 3-8, 11-16, 15-21, 18-25

5ο σετ: 5-4, 10-8, 12-8, 10-15

Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 11 άσσους, 61 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 63 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός είπε : «Πέσαμε μαχόμενοι όπως είπαμε και με τα παιδιά.  Δώσαμε όλο μας είναι για να κρατήσουμε την Μίκρα απόρθητη αλλά δεν τα καταφέραμε, αλλά αυτό δεν έχει σημασία. Ξέραμε όλοι το επίπεδο του αντιπάλου. Καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού ήμασταν  συγκεντρωμένοι εκτός μιας εξαίρεσης του 4ου σετ. Ήμασταν μέσα στο παιχνίδι, δυστυχώς κάποια λάθη στο τέλος και με την πίεση που δεχτήκαμε από τον Ολυμπιακό δεν καταφέραμε να πάρουμε εμείς το δίποντο. Κάθε βαθμός από εδώ και πέρα είναι σημαντικός και συνεχίζουμε. Έχουμε πολύ δύσκολο πρόγραμμα μπροστά μας, είναι το κύπελλο με την Αεκ και ο αγώνας με την Κηφισιά όμως κοιτάμε μπροστά».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Φερνάντο Μουνιόθ είπε : «Ξέραμε ότι θα είναι ένα δύσκολο παιχνίδι εδώ μέσα. Ο Ηρακλής είναι πολύ δυνατός στην έδρα του, δεν έχει χάσει παιχνίδι. Το παιχνίδι ήταν δυνατό, σκληρό και δύσκολο. Εμείς είχαμε πολλά παιχνίδια στην Ευρώπη, πολλά ταξίδια και αυτό έπαιξε ένα μικρό ρόλο διότι δεν ήμασταν σε καλή κατάσταση τεχνικά. Είμαι πολύ χαρούμενος για όλους τους παίκτες που έφεραν τη νίκη».

Τα σετ: 2-3 (20-25, 25-21, 26-24, 18-25, 10-15) σε 129′

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Προύσαλης 1 (1/1 επ), Τζιουμάκας 14 (11/23 επ, 3 άσσοι, 49% υπ -31% άριστες), Εφραιμίδης 17 (16/28 επ, 1 άσσος, 48% υπ -30% άριστες), Σμαραγδής 15 (8/13 επ, 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Φέργκιουσον 14 (10/15 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Αρμενάκης 17 (15/38 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 67% υπ -50% άριστες), Μούχλιας, Ευγενίδης, Σκαρλατίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 22 (19/35 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 8 (4/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπέμε 17 (10/15 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Ντρίζγκα, Αλεξίεφ 9 (8/10 επ, 1 άσσος, 43% υπ -29% άριστες), Ραουβέρντινκ 15 (15/26 επ, 56% υπ -37% άριστες) / Στεφάνου (λ, 53% υπ -47% άριστες), Δαρίδης (λ), Ρουμελιωτάκης 3 (3/5 επ, 54% υπ – 50% άριστες), Ζουπάνι 4 (4/5 επ), Στιβαχτής, Τσέλιος 1 (μπλοκ)