Νίκη με ανατροπή και κρατήθηκε στην τετράδα ο Παμβοχαϊκός

Ο Παμβοχαϊκός πήρε σημαντικό δίποντο και κράτησε την 4η θέση στη Volleyleague, αφού πέτυχε την ολική ανατροπή κόντρα στην ΑΕΚ και από 0-2, επικράτησε 3-2 (15-11) στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής.

Οι πρώτοι πόντοι του σετ ήταν αναγνωριστικοί, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι περίπου τα μέσα. Η ΑΕΚ έφτασε στο 13-15 με πρώτο χρόνο του Κανέλλου και επίθεση του Παπαδόπουλου και κράτησε τον έλεγχο (17-21). Η ομάδα της Βόχας μείωσε σε 20-22 αλλά η Ένωση έφτασε στο 20-24 με πρώτο χρόνο του Κανέλλου και κατέκτησε με 22-25 με επίθεση του Παπαδόπουλου.

Η ΑΕΚ με ψυχολογία μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 6-9 με δύο σερί πόντους του Ιμπραχίμοβ. Ο Παμβοχαϊκός σταδιακά ανέβαζε το ρυθμό του για το 9-10 ενώ λίγο αργότερα το λάθος του Στοΐλοβιτς έφερε την ισοφάριση 11-11. Οι γηπεδούχοι με δύο σερί λάθη της ΑΕΚ και επίθεση του Γουάλαφ πήραν προβάδισμα στο 17-14 με την Ένωση να ισοφαρίζει σε 17-17 με μπλοκ του Χαραλαμπίδη και λάθος του Ολιβέιρα. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο σετ μπολ (23-24) με μπλοκ του Κανέλλου αλλά η ομάδα της Βόχας ισοφάρισε σε 24-24 με επίθεση του Ροντρίγο. Όμως στα σημεία η ΑΕΚ έκανε τη διαφορά για το 0-2 στα σετ με επίθεση του Ιμπραχίμοβ και άσο του Κανέλλου (24-26).

Από το 3ο σετ άρχισε η αντεπίθεση του Παμβοχαϊκού και παρότι βρέθηκε πίσω με 9-7 κατάφερε να προσπεράσει 14-12 με τους Ολιβέιρα και Αμπράο. Το σερβίς του Γουάλαφ έκανε το 18-14 αλλά η ΑΕΚ επανήλθε με σερί 4-0 και ισοφάρισε 18-18 και πάλι με το σερβίς του Κανέλλου. Οι μάχες συνεχίστηκαν μέχρι το τέλος του σετ το οποίο κρίθηκε με την επίθεση του Αμπράο και το μπλοκ του Τσέλιου για το 25-22.

Στο τέταρτο σετ, η ΑΕΚ παρά την προσπάθεια δεν μπόρεσε να τελειώσει το παιχνίδι αφού ο Παμβοχαϊκός πίεσε από τη θέση του σερβίς, μείωσε τα λάθη και μετά το 18-18 ήταν πιο συγκεντρωμένος. Στο 22-22 ο Κανέλλος έχασε το σερβίς, ο Αμπράο έκανε το 24-22 και το σετ τελείωσε με το λάθος του Κανέλλου 25-22 και 2-2 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο πέμπτο σετ. Η ΑΕΚ προηγήθηκε 8-9 αλλά οι γηπεδούχοι με 4-0 σερί (Ολιβέιρα 9-9, Γκλαντσόουν δύο άσοι,  λάθος Παπαδόπουλου) άνοιξαν τη διαφορά για το 12-9. Ο αγώνας τελείωσε με επίθεση του Τσέλιου και άουτ του Παπαδόπουλου για το 15-11 και το 3-2 σετ.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ροδρίγο με 21 πόντους ενώ 16 σημείωσε ο Ολιβέιρα. Για την ΑΕΚ 22 πόντους σημείωσε ο Στοΐλοβιτς και 17 ο Παπαδόπουλος.