Νίκησε στο Ρέντη και πάει Ηλιούπολη

Τη νίκη που τον φέρνει μια ανάσα από τους τελικούς της Volleyleague πανηγύρισε στο Ρέντη ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν περισσότερο δύσκολα από ότι δείχνει το 3-0 επί της Κηφισιάς, έκαναν το 2-0 στα ημιτελικά και την Δευτέρα στο κλειστό της Ηλιούπολης (18:00) ψάχνουν την 3η τους νίκη.

Ο Ολυμπιακός «ίδρωσε» αρκετά στον δεύτερο ημιτελικό απέναντι στην Κηφισιά, ωστόσο έφθασε στη νίκη και με το 3-0 είναι έτοιμος να κλειδώσει την πρόκρισή του στους φετινούς τελικούς.

Οι «κυανόλευκοι» των Βορείων προαστίων παρουσιάστηκαν πολύ καλύτεροι από το πρώτο αγώνα, έβαλαν δύσκολα στους γηπεδούχους  και αν ήταν περισσότερο προσεκτικοί στο τέλος του τρίτου σετ, θα μπορούσαν να ξαναμπούνε στο παιχνίδι.

Από την άλλη ο Ολυμπιακός όποτε χρειάστηκε αντέδρασε σωστά και με τους Αλεξίεφ και Πετρέα κατέκτησε τη νίκη.

Στην Ηλιούπολη ο 3ος ημιτελικός

Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για την Ηλιούπολη την Δευτέρα 30 Απριλίου στις 18:00 το απόγευμα. Έπειτα από αρκετή περιπλάνηση η Κηφισιά βρήκε έδρα στην Ηλιούπολη καθώς το «χαμηλοτάβανο» Ζηρίνειο δεν μπορεί βάση προκήρυξης να φιλοξενήσει ημιτελικούς με αποτέλεσμα οι «κυανόλευκοι» να μείνουν μακριά από την φυσική τους έδρα στο τελευταίο ενδχομένος αγώνα της χρονιάς.

Εύκολο προβάδισμα

Θέλοντας να τελειώνει γρήγορα με το παιχνίδι ο Ολυμπιακός μπήκε με το πόδι στο…γκάζι και έδειξε από νωρίς τις προθέσεις του φθάνοντας στο 8-2 και με τον Οϊβάνεν στο 11-4. Η υποδοχή και επίθεση της Κηφισιάς δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στο σερβίς των Πειραιωτών που έφθασαν γρήγορα στο 17-7 και το 19-8 με το λάθος σερβίς του Χαντ. Ο Σόουζα και το μπλοκ του Παπαγγελόπουλου στον Ραουβέρντινκ μείωσαν σε 19-10, ενώ τα δύο λάθη του Αλεξίεφ έφεραν την Κηφισιά στο 20-12.

Ο Ολυμπιακός χωρίς πρόβλημα ανέβασε την διαφορά στο 22-13 με τον Πετρέα, ωστόσο ο Χάντ, η άουτ επίθεση από πλευράς Ραουβέρντινκ και το μπλοκ του Παπαγγελόπουλου στον Μπέμε μάζεψε την διαφορά στο 23-19 ξαναβάζοντας τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι.

Ο Ραουτβερντινκ όμως και το λάθος σερβίς του Χαντ έδωσαν τέλος στο σετ όπου με το 25-20 οι «ερυθρόλευκοι» απέκτησαν προβάδισμα στον 2ο ημιτελικό.

Αντέδρασε στο τέλος

Η Κηφισιά στο δεύτερο σετ παρουσιάστηκε πολύ καλύτερη με αποτέλεσμα να είναι ανταγωνιστική μέχρι τέλους απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που «καθάρισε» μετά το 18-18 φθάνοντας στο 2-0…

Ένα σετ που υπήρξε αρκετή «κόντρα» αφού οι «κυανόλευκοι» του Κώστα Αρσενιάδη βελτίωσαν την υποδοχή τους και με τους Χαντ και Σόουζα προηγήθηκαν με 5-8.

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 8-8 και προσπέρασε με τον Αλεξίεφ στο 15-13… Οι «κυανόλευκοι» ισοφάρισαν σε 15-15 και 17-17, αλλά Οϊβάνεν και το μπλοκ του Μπέμε στον Χαντ έφερε τον Ολυμπιακό στο 19-17 και το λάθος σερβίς του Παπαδόπουλου στο 20-18.

Μια διαφορά που οι Πετρέας και Οϊβάνεν ανέβασαν στο 23-19 για να έρθει ο Αλεξίεφ να γράψει το 25-20 και το 2-0.

Ίδρωσε αλλά νίκησε

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-3 και 9-6, ωστόσο είδε την Κηφισιά να επιστρέφει και με τους Χαντ και Σόουζα να κάνει το 9-10 και λίγο αργότερα το 11-14 προκαλώντας εκνευρισμό στους «ερυθρόλευκους» και τον Μουνιόθ να ζητά ταϊμ-αουτ.

Η Κηφισιά όμως με τον Καναδό ακροδιαγώνιο έφθασε στο 13-16 βάζοντας δύσκολα στους Πειραιώτες που με τον Πετρέα και το μπλοκ στον Σόουζα μείωσαν σε 16-17.

Ο Ζουπάνη με δύο συνεχόμενους πόντους του ισοφάρισε σε 18-18, ο Χαντ όμως έφερε εκ νέου μπροστά την ομάδα των Βορείων προαστίων με 19-20 και τον Ισπανό τεχνικό των γηπεδούχων να ζητά εκ νέου ταϊμ-άουτ.

Ένα ταϊμ-αουτ που έφερε τελικά την αντίδραση των γηπεδούχων που έκαναν το 22-20 και 24-22 με τον Αλεξίεφ και στο τέλος με επίθεση του Ράουβερντινκ οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 25-23 και το 3-0.

Φερνάντο Μουνιόθ (Προπονητής Ολυμπιακού) : «Το πιο σημαντικό πράγμα σήμερα είναι ότι ξεκινήσαμε με μεγάλη συγκέντρωση και προσήλωση στον αγώνα και σε αρκετά τακτικά κομμάτια. Στη συνέχεια ωστόσο χαλαρώσαμε και δώσαμε την ευκαιρία στην Κηφισιά να μπει στο παιχνίδι, το οποίο άλλαξε εικόνα και έπρεπε να σπαταλήσουμε περισσότερη ενέργεια για να επανέλθουμε και να φτάσουμε στην τελική επικράτηση».

Κώστας Αρσενιάδης (Προπονητής Κηφισιάς) :«Σήμερα ήμασταν καλύτεροι σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα και θα μπορούσαμε να παίξουμε ακόμα καλύτερα. Μας χρειάζονται τέτοιοι αγώνες σε αυτό το επίπεδο. Τελικά η απραξία των προηγούμενων ημερών μας έκανε κακό. Τώρα με τον Ολυμπιακό σε κάθε σετ παίζουμε όλο και καλύτερα αλλά για να φτάσουμε να διεκδικήσουμε νίκη υπάρχει ακόμα απόσταση. Ο Ολυμπιακός είναι πολύ ποιοτική ομάδα, με πολλές λύσεις όταν πιέζεται. Είναι δύσκολο να παρακολουθείς τον Ολυμπιακό αλλά το κάναμε για δύο σετ και ίσως εάν κερδίζαμε ένα σετ να είχαμε καλύτερη τύχη. Επίσης ο τρόπος που έχουμε παίξει τον Ολυμπιακό σε αυτά τα ματς δεν είναι το στιλ μας. Δεν είναι το στιλ μας να παίζουμε με άγχος αλλά το κάνουμε και αυτό φέρνει λάθη. Ελπίζω να παίξουμε καλύτερα στον τρίτο αγώνα».

Για την επιλογή της Ηλιούπολης ως έδρα του τρίτου τελικού: «Ολο αυτό που συμβαίνει με την έδρα της Κηφισιάς στα ημιτελικά των πλέι οφ είναι οξύμορο. Κακώς ξεσπιτωνόμαστε και αυτό στην παρούσα φάση γίνεται για τους τύπους και όχι για την ουσία διότι η εικόνα του βόλεϊ θα ήταν καλύτερη εάν παίζαμε στο Ζηρίνειο με τον Ολυμπιακό. Δεν είχαμε αντίρρηση να παίξουμε στο Ρεντη τον τρίτο αγώνα αλλά την Δευτέρα υπάρχει η φιέστα της γυναικείας ομάδας του Ολυμπιακού. Ψάξαμε στο Μετς, στο Μαρκόπουλο, στη Νέα Σμύρνη και βρήκαμε μόνο διαθέσιμο το γυμναστήριο της Ηλιούπολης».

Γιώργος Στεφάνου (Ολυμπιακός) : «Έχουμε άλλο ένα παιχνίδι τη Δευτέρα, το προσεγγίζουμε ξεχωριστά. Στόχος αυτή την περίοδο είναι να κάνουμε μια ανασύνταξη δυνάμεων και πνεύματος γιατί έχουν προηγηθεί τρεις εβδομάδες μεγάλης πίεσης και σωματικής και πνευματικής, οπότε εύχομαι τη Δευτέρα με το καλό να καταφέρουμε να κλείσουμε τη σειρά των ημιτελικών. Στη συνέχεια θα στρέψουμε την προσοχή μας στη σειρά των τελικών όπου θέλουμε να παρουσιαστούμε όσο το δυνατό πιο έτοιμοι».

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Οϊβάνεν 11 (9/19 επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Μπέμε 6 (4/5 επ., 2 μπλοκ), Ντρζίζγκα 1 (1/1 επ.), Αλεξίεφ 12 (10/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50%υπ.-32%αρ.), Ραουβέρντινκ 11 (10/21 επ., 1 μπλοκ,  69%υπ.-38%αρ.), Στεφάνου –λ (55%υπ.-27%αρ.)/Ανδρεάδης 4 (2/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης 3 (3/4επ.), Στιβαχτής,  Δαρίδης –λ

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χαντ 19 (19/30 επ.), Ντε Σόουζα 11 (10/15 επ., 1 μπλοκ, 67%υπ.-67%αρ.), Παπαγγελόπουλος 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ), Σχονάρι 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ), Εφραιμίδης , Κάπελλας –λ (52%υπ.-30%αρ.) /Μανίκας, Παπαδόπουλος, Μελλές, Γαβρηίλ