Ντουμπλάζ πρόκρισης στο Ρέντη

Το 2×2 απέναντι στον Παμβοχαϊκό πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε 3-0 στο Ρέντη και πλέον ψάχνει μια ακόμη νίκη προκειμένου να «σφραγίσει» το εισιτήριο της πρόκρισης προς τον τελικό της Α1.

Στο απελπιστικά άδειο Ρέντη ο Ολυμπιακό φρόντισε να διατηρήσει το πλεονέκτημα έδρας και με το 3-0 να φθάσει στην 2η νίκη του κόντρα στον Παμβοχαϊκό.

Οι «ερυθρόλευκοι» με πολύ καλό ποσοστό στην επίθεση και με κορυφαίους τους Αγκάμεζ-Τσούπκοβιτς πήραν τη νίκη απέναντι στους Κορίνθιους που παρουσιάστηκαν καλύτεροι από το πρώτο παιχνίδι της σειράς διεκδικώντας στα ίσα το δεύτερο σετ.

Στο σχεδόν άδειο γήπεδο ο Ολυμπιακός φρόντισε εύκολα γρήγορα και ακούραστα να πάρει το προβάδισμα απέναντι στον Παμβοχαϊκό που προσπάθησε μέχρι τα μισά αλλά δεν μπόρεσε να είναι ανταγωνιστικός και στην συνέχεια.

Ένας Παμβοχαϊκός που αν και βρέθηκε να χάνει με 7-4 κατάφερε να τρέξει ένα μικρό σερί και με τον άσο του Πέτυ να ισοφαρίσει σε 11-11. Ο Ολυμπιακός όμως με το μπλοκ στον Τζελάτι και τον Αγκάμεζ έκανε το 13-11 και το 16-13 για να ξεφύγει λίγο αργότερα με το 20-15 και την άστοχη επίθεση του Γκράχαμ.

Οι γηπεδούχοι με καλή υποδοχή, αποτελεσματικότητα στην επίθεση έκαναν το ανέβασαν την διαφορά στους +7 κάνοντας το 23-16 με το μπλοκ του Άθος στον Πέτυ, ενώ Κοκκινάκης και Αγκάμεζ έγραψαν το 25-16 για τους «ερυθρόλευκους» που έκαναν το 1-0.

Στο δεύτερο σετ ο Παμβοχαϊκός ρίσκαρε στο σερβίς με αποτέλεσμα να είναι ανταγωνιστικός στην επίθεση και το μπλοκ κοντράροντας στα ίσα τους γηπεδούχους.

Ένα σετ όπου από την αρχή οι Κορίνθιοι έδειξαν τις προθέσεις τους ισοφαρίζοντας σε 6-6 και 10-10 και βελτιώνοντας τα ποσοστά τους στην επίθεση συμβάδιζαν με τον Ολυμπιακό μέχρι το 14-14.

Ο Πέτυ και η άστοχη επίθεση του Αγκάμεζ έφεραν τους Κορίνθιους στο δεύτερο τεχνικό ταϊμ-άουτ και το 14-16, ενώ λίγο αργότερα με άσο ο Πελεκούδας έκανε το 15-18.

Η απάντηση του Ολυμπιακού όμως ήταν άμεση αφού με τους Τσούπκοβιτς, Αγκάμεζ, το μπλοκ στον Πέτυ και το λάθος του Σμιθ πέρασε μπροστά με 19-18.

Παρά το σερί οι «κυανοκίτρινοι» απάντησαν με την σειρά τους και με τον άσο του Πέτυ προσπέρασαν σε 20-21 και με το λάθος σερβίς του Αγκάμεζ έφθασαν στο 21-22.

Ένας Παμβοχαϊκός που είχε την ευκαιρία να διευρύνει την διαφορά του με κόντρα επίθεση, ωστόσο ο Σμίθ κάνοντας διπλή μπαλιά έγραψε το 22-22, ενώ η άστοχη επίθεση του Μπανταγκίμ το 23-22.

Μπανταγκίμ και Αγκάμεζ έφεραν το σκορ στο 24-23, ενώ ο Πέτυ με εξαιρετική επίθεση από την πίσω ζώνη έδωσε παράταση στο σετ με το 24-24. Τελικά ο Αγκάμεζ και το λάθος του Αμερικανού ακραίου του Παμβοχαϊκού έγραψαν το 26-24 για τον Ολυμπιακό που έστω και στις λεπτομέρειες έκανε το 2-0.

Το τρίτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά προηγούμενος με 6-1 και 8-3 για να κάνει ο  Αγκάμεζ το 13-6.

Παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων να επιστρέψουν, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ταχύτητα κάνοντας το 21-14 για να ολοκληρώσει την επικράτησή του με το 25-14 και το 3-0.

Σλόμπονταν Μπόσκαν (Προπονητής Ολυμπιακού) :  «Θέλω να συγχαρώ την ομάδα μου, είμαι πολύ ικανοποιημένος με το πως παίξαμε σήμερα και πήραμε άλλη μια νίκη κόντρα στον Παμβοχαϊκό. Παίξαμε πολύ σοβαρά από την αρχή μέχρι και τον τελευταίο πόντο, τώρα έχουμε το τρίτο παιχνίδι της σειράς και πρώτο στην έδρα τους. Εγώ θα ζητήσω από την ομάδα μου να κρατήσει την ίδια προσέγγιση και το ίδιο αγωνιστικό επίπεδο ώστε να δώσουμε τον καλύτερο εαυτό μας για να κερδίσουμε το τρίτο παιχνίδι στο Βραχάτι».

Κώστας Δεληκώστας (Προπονητής Πάμβοχαϊκού) : «Στην έδρα μας θα είναι γιορτή. Ο Παμβοχαϊκός έκανε μια πολύ καλή πορεία φέτος και θεωρώ πως είμαστε μέσα σε εισαγωγικά οι «πρωταθλητές των μικρών». Ο Ολυμπιακός είναι δυο κλάσεις ανώτερος από εμάς, όπως έχει και μια κλάση πιο πάνω από τον ΠΑΟΚ και τον Παναθηναϊκό. Όταν παίζει σε αυτό το επίπεδο και παίζει τόσο καλά μπλοκ-άμυνα για να κλέψεις κάποιο σετ θα πρέπει ο Ολυμπιακός να κατεβάσει το επίπεδό του. Στο δεύτερο σετ έχασε αρκετά σερβίς και εμείς πιέσαμε για αυτό είχαμε κόντρα. Θα μπορούσαμε να πάρουμε το δεύτερο σετ αλλά είχαμε μια λάθος πάσα με τον Σμίθ. Πιστεύω όμως πως θα άλλαζε λίγο το παιχνίδι. Πιστεύω πως ο Ολυμπιακός βρίσκεται στην καλύτερη κατάσταση όλης της χρονιάς».

Κώστας Στιβαχτής (Ολυμπιακός) : «Για εμάς ήταν το δεύτερο βήμα από τα τρία για τον ημιτελικό, όπως είχα πει και την προηγούμενη φορά. Η νίκη είναι αυτή που μετράει και αυτό είναι το σημαντικό. Παίξαμε και σήμερα σχετικά καλά και νομίζω ότι αυτό θέλουμε να κάνουμε και την Τρίτη όταν και θα πάμε στο Βραχάτι για να τελειώσουμε την σειρά. Θα πρέπει να κοιτάξουμε το παιχνίδι όχι ως το τελευταίο της σειράς αλλά σαν ξεχωριστό παιχνίδι και νομίζω έτσι θα το δούμε ώστε να πάρουμε την πρόκριση στον τελικό».

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σλόμπονταν Μπόσκαν): Σουλτανόπουλος 5 (3/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Κοκκινάκης 8 (6/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ – 50% άριστες), Άθος Κόστα 4 (2/5 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αγκάμεζ 18 (17/24 επ, 1 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 13 (10/15 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ – 30% άριστες) / Στεφάνου (λ, 46% υπ – 15% άριστες), Ζουπάνι 1 (μπλοκ), Φιλίποφ.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Κώστας Δεληκώστας): Σμιθ, Γκράχαμ 1 (1/5 επ), Πέτι 16 (11/27 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ – 33% άριστες), Πελεκούδας 9 (6/8 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τζελάτι 2 (2/9 επ), Μπατατζίμ 6 (6/15 επ, 71% υπ – 47% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 59% υπ – 18% άριστες), Αγγελόπουλος 2 (2/5 επ), Παπάζογλου 1 (μπλοκ), Σκαρλατίδης.