Ο ΠΑΟΚ δύσκολα το πρώτο βήμα

Ο ΠΑΟΚ χωρίς τον Στάροβιτς δυσκολεύτηκε αλλά έκανε το πρώτο βήμα στην ημιτελική φάση των πλέι οφ του πρωταθλήματος, επικρατώντας στο τάι μπρέικ  του Παναθηναϊκού με 3-2 σετ.

Με το Σάσα Στάροβιτς να είναι τραυματίας και η συμμετοχή του να είναι αμφίβολλη και στον δεύτερο ημιτελικό που θα γίνει και πάλι στο PAOK Sports Arena τη Μ.Πέμπτη, ο ΠΑΟΚ είχε λύσεις από τον πάγκο προηγήθηκε με 2-0 σετ αλλά ο Παναθηναϊκός που σταδιακά ανέβασε το ρυθμό του ισοφάρισε και έστειλε την αναμετρηση στο τάι μπρέικ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο σετ είχε τέσσερις ευκαιρίες να πάρει το 2ο σετ αλλά δεν τις αξιοποίησε. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 22-19 αλλά το ξέσπασμα του Γκονζάλες που τελείωσε τρεις κόντρα επιθέσεις ύστερα από καλά σερβίς του Ρανγκέλ, αλλά και το άουτ του Σακόγλου οικοδόμησαν «πράσινο» σερί 4-0 και προσπέρασμα στο σκορ με 23-22. Ο Παναθηναϊκός είχε προβάδισμα 24-23, 25-24, 26-25 και 27-26 αλλά και τις τέσσερις φορές δε μπόρεσε να πάρει την κόντρα. Ο Γκονάλες έχασε το σερβίς (27-27), στην επόμενη φάση έγινε κακή συνεννόηση για την επίθεση του Παναθηναϊκού και το σετ τελείωσε 29-27 με δύσκολη κόντρα επίθεση του Σαφράνοβιτς.

Οι φιλοξενούμενοι στο 3ο σετ αντέδρασαν μετά το 14-14 ο Παναθηναϊκός με μπλοκ του Πανταλέων στον Ντάντε, δύο λάθη από τον Σμαραγδή και νέο μπλοκ του Γκονζάλες έκαναν σερί 5-0 και ξέφυγαν 19-14, κρατώντας τη διαφορά ως το τέλος για το 2-1 με 25-18.

Η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε στο 4ο σετ. Με καλή τακτική στο σερβίς και τα ποσοστά στην επίθεση να ανεβαίνουν ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 4-1, κράτησε τη διαφορά του +3 μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-12) και από εκεί και πέρα άρχισαν τα λάθη των γηπεδούχων. Οι «πράσινοι» ξέφυγαν 21-4 και έφτασαν εύκολα στο 2-2 σετ.

Στο 5ο σετ όπου οι δύο ομάδες έφτασαν στο 7-7, αλλά τρία λάθη του Παναθηναϊκού από Πανταλέων, Γκονζάλες, Μελγκαρέχο έδωσαν στον ΠΑΟΚ προβάδισμα 10-7. Ο δικέφαλος έφτασε στο 14-11 με το χαμένο σερβίς του Μελγκαρέχο αλλά ο πάγκος του Παναθηναϊκού στην ίδια φάση διαμαρτυρήθηκε έντονα για λάθος θέσεις στους γηπεδούχους. Αποβλήθηκαν από τους πάγκους ο β΄προπονητής του Παναθηναϊκού Παύλος Καραμαρούδης και ο τιμ μάνατζερ του ΠΑΟΚ Αχιλλέας Τζήκας. Ο Τσίροβιτς με επίθεση μείωσε 14-12, ο Σαφράνοβιτς κάρφωσε άουτ (14-13) αλλά στην επόμενη φάση ζήτησε και πάλι τη μπάλα που «έκαιγε» και την τελείωσε 15-13 για το 3-2 σετ.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Χόρχε Ελγκέτα δήλωσε: «Είχα πει πως οι αγώνες θα είναι πολύ δύσκολοι. Προηγηθήκαμε 2-0 σετ αλλά υπάρχει και θέμα ψυχολογίας. Θεωρώ πως αυτή η νίκη θα μας βοηθήσει πιο πολύ στην ψυχολογία. Κάναμε το πρώτο βήμα αλλά έχουμε ακόμα πολύ δρόμο. Ο Στάροβιτς είναι τραυματίας. Για επτά ημέρες δεν έχει κάνει προπονήσεις. Η ομάδα κάλυψε την απουσία του και γενικά έδειξε πως κάτι έχει αλλάξει τις τελευταίες ημέρες. Θα έχουμε ακόμα ένα δύσκολο ματς την Πέμπτη».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Δεν κάναμε καλό ξεκίνημα στον αγώνα, αλλά ισορροπήσαμε και χάσαμε στις λεπτομέρειες. Κρατάμε τα καλά διαστήματα που είχαμε στον αγώνα και πάμε να μειώσουμε τα μεγάλα κενά που μας κόστισαν όπως στο 7-7 του 5ου σετ που κάναμε διαδοχικά λάθη. Στην προτελευταία θέση ο ΠΑΟΚ είχε στηθεί με λάθος θέσεις και οι διαιτητές δεν το είδαν. Συνεχίζουμε. Θα επιστρέψουμε τη Μ.Πέμπτη με σκοπό να παίξουμε καλύτερα και να νικήσουμε».

Διαιτητές: Θεμελής, Δεληκωστίδης.