Τήρησε τελικά την παράδοση ο Παναθηναϊκός

Έστω και δύσκολα ο Παναθηναϊκός έφυγε νικητής για μια ακόμη χρονιά από την Αλεξανδρούπολη. Μέσα σε μία υπέροχη αθλητική ατμόσφαιρα οι φιλοξενούμενοι επιβλήθηκαν με 3-2 (26-24, 22-25, 16-25, 25-19, 15-4) του σκληροτράχηλου Εθνικού, που αν και βρέθηκε μπροστά με 2-1 σετ, στο τάι μπρέικ προδόθηκε από τα λάθη του και παραδόθηκε άνευ όρων στον ανώτερο Παναθηναϊκό, σε ένα συναρπαστικό ματς με εντονο σασπένς και πολλές εναλλαγές στο σκορ.

Στο κατάμεστο, από οπαδούς και των δύο ομάδων, «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» οι δυο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι το 10-10, αλλά ο Εθνικός με ένα ξέσπασμα του Στίγγα πέρασε μπροστά με 12-10. Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλευόμενος τα προβλήματα ανάπτυξης των γηπεδούχων, πήρε βραχεία κεφαλή με 13-12 με το Μεργκραεχο, για να φτάσει και πρώτος στο 16-14. Πιέζοντας στο σερβίς οι «πράσινοι» με ένα επιμέρους σερί πόντων 3-0 έφτασαν στο 17-14 και με δύο λάθη στην επίθεση και ένα μπλοκ των γηπεδούχων η διαφορά ανέβηκε στο 20-17. Οι ακρίτες έφεραν το σκορ στα ίσα 20-20, 22-22, ο Γκονζάλες έκανε το 23-22, ο Τσέλιος ισοφάρισε 23-23, αλλά οι φιλοξενούμενοι μετά το χαμένο α’ σετ μπολ 24-23 και την ισοφάριση των γηπεδούχων κατάφεραν με πιο καθαρό μυαλό «δια χειρός» Γκονζάλες να κατακτήσουν το α’ σετ με 26-24.

Ανάλογη μάχη και στο β’ σετ με εναλλαγές στο σκορ και τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 8-6, αλλά στη συνέχεια οι ακρίτες με καλό παιχνίδι κοντράρουν στα ίσα τους «πράσινους» και περνάνε μπροστά με 16-15.  Οι παίκτες του Σάκη Μουστακίδη ανεβάζουν… ταχύτητα μετά το τεχνικό ταίμ άουτ και με εξαιρετική επίθεση του Παλέντζα ξεφεύγουν με διαφορά 4 πόντων. Μία διαφορά την οποία , μέσα σε ενθουσιασμό από την κερκίδα, οι γηπεδούχοι συντηρούν μέχρι το τέλος του σετ, 24-20 ισοφαρίζοντας με 25-22, σε 1-1.

Με ψυχολογία στα ύψη οι Εβρίτες ξεκινάνε πολύ δυνατά και το γ’ σετ. Παίρνουν κεφάλι με 8-6 και μετά το 13-10 από το λάθος του Γκόμεζ, η διαφορά εξαιτίας των προβλημάτων στην υποδοχή των φιλοξενούμενων εκτοξεύεται στο 17-10. Καταιγιστικός ο Εθνικός με αλάνθαστο Παλέντζα και βοήθειες στο μπλοκ από το νεαρό Τσέλιο, δεν αργούν να δώσουν διαδικαστικό χαρακτήρα στο σετ, το οποίο κερδίζουν με 25-16 και μέσα σε ντελίριο ενθουσιασμού ζευγαρώνουν τα κερδισμένα τους σετ, 2-1.

Εξαιρετικά αμφίρροπο χαρακτήρα είχε και το τέταρτο σετ με τους ακρίτες να έχει οριακό προβάδισμα μέχρι και το 10-9, όμως μετά την ισοφάριση 11-11 του Παναθηναϊκού οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή το Μεργκαρέχο ξέφυγαν 14-10. Από λάθος του Τσίροβιτς η ομάδα της Αλεξανδρούπολης ισοφάρισε 14-14, όμως από λάθος του Γκόμεζ η ομάδα του Ανδρεόπουλου ήταν αυτή που πήγε προηγούμενη με 16-15 στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ. Η μάη πόντο πόντο στη συνέχεια βρήκε τον Παναθηναϊκό εκμεταλλευόμενο το λάθος του Κοντοστάθη να ξεφεύγει με 19-16, όμως οι ακρίτες με τον Τσέλιο μείωσαν ξανά στον πόντο 19-18, όμως με ένα επιμέρους σερί πόντων 6-1 ισοφάρισε με 25-19, σε 2-2 στέλνοντας το ματς σε ται μπρέικ.

Εκεί όμως ο Παναθηναϊκός ήταν απόλυτος κυριαρχος και μετά το αρχικό προβάδισμα από τα πολλά λάθη του Εθνικού με 8-2 πανηγύρισε δίκαια με 15-4 την πολύτιμη νίκη με 3-2 σετ, φεύγοντας για μια ακόμη χρονιά νικητής από τον Έβρο.

Σάκης Μουστακίδης (Εθνικός Αλεξ/πολη): «Μου μένει μία μεγάλη πίκρα στο φινάλε του αγώνα. Προηγηθήκαμε 2-1 σετ, παλέψαμε το 4ο σετ μέχρι τα μισά αλλά δεν πιστέψαμε στη νίκη. Είναι θέμα νοοτροπίας των παικτών μου. Μπορούσαμε να πάρουμε και τη νίκη αλλά μετά την κατάκτηση του βαθμού εφησυχάσαμε. Κρατάμε τα θετικά και τον βαθμό, δουλεύουμε στις αδυναμίες μας και ευχαριστούμε τον κόσμο που γέμισε το γήπεδο».

Δημήτρης Ανδρεόπουλος: (Παναθηναϊκος): «Είναι μία μεγάλη νίκη σε μία δύσκολη έδρα απέναντι σε έναν πολύ δυνατό και ενθουσιώδη αντίπαλο. Είχαμε δύο πρόσωπα στο παιχνίδι μας αλλά τουλάχιστον όταν έπρεπε κάναμε το σωστό και πήραμε τη νίκη. Μπορεί να χάσαμε έναν βαθμό αλλά πρέπει να μάθουμε πως τίποτα δεν είναι δεδομένο. Αφιερώνουμε τη νίκη στους οπαδούς του Παναθηναϊκού που ήρθαν σήμερα στο γήπεδο και μας στήριξαν».

Τα σετ: 2-3 (24-26, 25-22, 25-16, 19-25, 04-15)

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Λεάλ 10 (9/22 επ, 1 μπλοκ, 47% υπ -38% άριστες), Βανέγκας 18 (17/30 επ, 1 άσσος, 50% υπ 50% άριστες), Χαριτωνίδης 2 (1/2 επ, 1 άσσος), Στίγγας 4 (4/9 επ), Παλέντζας 22 (15/31 επ, 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Τσέλιος 13 (7/11 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 56% υπ -48% άριστες), Μούχλιας, Βλαχόπουλος, Χατζόπουλος, Χαραλαμπίδης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ), Μεργκαρέχο 16 (15/23 επ, 1 μπλοκ, 39% υπ – 24% άριστες), Τσίροβιτς 17 (15/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ – 43% άριστες), Γκονζάλες 22 (19/35 επ, 2 άσσοι ,1 μπλοκ), Ρανγκέλ 10 (6/11 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πανταλέων 6 (3/8 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 58% υπ-58% άριστες), Χαραλαμπίδης 6 (4/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρεζκ, Δημητριάδης 1 (0/1 επ, 1 μπλοκ), Μπέλος.