Τρίποντο με Πέτερλιν και Γιορντάνοφ για Σύρο

Το σερβίς του Πέτερλιν αλλά και η παρουσία του Μπόγιαν Γιορντάνοφ οδήγησαν εκ του ασφαλούς τον Φοίνικα Σύρου στη νίκη επί του Ηρακλή και με το 3-0 οι «κυανέρυθροι» πέρασαν στην 2η θέση της Volleyleague.

Πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση και με κορυφαίους τους Πέτερλιν και Γιορντάνοφ ο Φοίνικας Σύρου πανηγύρισε τη νίκη κατά την 13η αγωνιστική της Volleyleague.

Οι «Πειρατές» του Κάσμαρτσικ φρόντισαν να κατακτήσουν το τρίποντο απέναντι στον «Γηραιό» και με το «καθαρό» 3-0 να αποκτήσουν το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους «κυανόλευκους»…

Ο Ηρακλής ξεκινησε δυνατά τον αγώνα όταν και προηγήθηκε με 4-8 και είχε τον έλεγχο μέχρι το 9-13. Εκεί οι γηπεδούχοι φρόντισαν να τρέξουν ένα σερί κάνοντας το 22-15 για να φθάσουν στο 25-18 και το 1-0.

Παρόμοια ήταν η εικόνα στην αρχή του 2ου σετ όπου ο Ηρακλής με τον Τζιουμάκα έφθασε στο 5-10 και στο 6-12. Ο Φοίνικας αντέδρασε άμεσα ισοφαρίζοντας σε 12-12 και λίγο αργότερα στο 16-14. Ο Ηρακλής φρόντισε να ανεβάσει την απόδοσή του και να  έχει μικρό προβάδισμα με 19-20, ο Φοίνικας με τους Χήρα, Λίνζ προσπέρασε σε 22-20, αλλά οι «κυανόλευκοι» έφθασαν πρώτοι σε σετ μπολ κάνοντας το 23-24. Ο Πέτερλιν ισοφάρισε σε 24-24, ο Γιορντάντοφ στο 25-25 και ο Λίνζ στο 26-26 δίνοντας ανάσα στην Σύρο.

Στο μπράντεφερ ο Φοίνικας με τον Γιορντάνοφ έγραψε το 29-27 και το 2-0 και κάπου εκεί απέκτησε και προβάδισμα νίκης.

Στο τρίτο σετ παρά το καλό ξεκίνημα του Ηρακλή με 5-8, ο Φοίνικας Σύρου ισοφάρισε σε 10-10 και έφθασε πρώτος με μπλοκ του Χήρα στον Αρμενάκη στο δεύτερο τεχνικό ταϊμ-αουτ. Γιορτντάνοφ και ο Πέτερλιν από την γραμμή του σερβίς ανέβασαν την διαφορά στο 22-17 για να τελειώσει η αναμέτρηση με πόντο του Βούλγαρου διαγώνιου που έφερε το 25-22 και το 3-0.

Όσκαρ Κάσμαρτσικ (Προπονητής Φοίνικα Σύρου) : «Και στα τρία σετ δεν μπήκαμε καλά στην αρχή, όμως στη συνέχεια αλλάζαμε τη ροή του αγώνα και καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη με 3-0. Έτσι να πω την αλήθεια δεν με νοιάζει που στην αρχή των σετ ξεκινούσαμε χαλαρά. Αυτό που μετρά είναι η νίκη και πως δείξαμε μία καλή εικόνα. Ο κόσμος πιστεύω πως έμεινε ευχαριστημένος με την απόδοσή μας και την προσπάθεια των παικτών μου. Έχουμε ένα δύσκολο παιχνίδι μπροστά μας για το ChallengeCup, αλλά κι αυτό που ακολουθεί με την Κηφισιά εκτός έδρας».

Γιάννης Ορφανός (Προπονητής Ηρακλή) : «Χάσαμε εμείς καθαρά, χάσαμε ένα… δικό μας παιχνίδι. Δεν αποδώσαμε καθόλου καλά στην υποδοχή και δεν είχαν σωστά τελειώματα στην επίθεση. Το 3-0 ίσως είναι και λίγο πλασματικό, αφού το δεύτερο σετ ήταν δικό μας και αν το παίρναμε, κανείς δεν ξέρει τι θα γινόταν από εκεί και πέρα. Ήταν μία ήττα εκτός έδρας, συνεχίζουμε, καθώς χάσαμε από τον τρίτο στην βαθμολογία. Κοιτάμε μπροστά, αφήνουμε πίσω μας το παιχνίδι με τον Φοίνικα και συνεχίζουμε την προσπάθειά μας».

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Κάζμαρτσικ): Χήρας 6 (2/2 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μαρούλης 5 (2/3 επ, 3 άσσοι), Λινζ 8 (6/22 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ -40% άριστες), Γιορντάνοφ 21 (17/39 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Πέτερλιν 16 (14/22 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 25% υπ -0% άριστες), Γάτσης 4 (2/6 επ, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 31% υπ – 25% άριστες), Κογκαλίδης, Σούρδι 0 (0/2 επ, 25% υπ – 25% άριστες)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Προύσαλης 4 (1/1 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τζιουμάκας 10 (8/13 επ, 2 άσσος, 36% υπ -28% άριστες), Εφραιμίδης 2 (2/3 επ, 33% υπ -33% άριστες), Φέργκιουσον 7 (5/7 επ, 2 μπλοκ), Αρμενάκης 15 (10/34 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Φωτιάδης 6 (5/9 επ, 1 άσσος) / Μπαμπαλιούτας (λ, 71% υπ – 43% άριστες), Μπουράκης (λ), Μούχλιας, Ευγενίδης, Ελευθερίου 6 (5/10 επ, 1 άσσος, 35% υπ – 25% άριστες)