Τρίποντο στο… Ελ Πάσο για Παμβοχαϊκό

Η αντεπίθεση του Παμβοχαϊκού στην Volleyleague συνεχίστηκε στην Καλλιθέα και με το 3-0 επί του Εθνικού οι «κυανοκίτρινοι» του Βραχατίου κατέκτησαν ένα πολύτιμο τρίποντο και πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής στην βαθμολογία τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης…

Σαν καλοδουλεμένη μηχανή ο Παμβοχαϊκός πέρασε νικηφόρα από το κλειστό του Εσπέρου και με ηγέτη του τον Νίκο Παλέντζα   πανηγύρισε την 9η νίκη του στο πρωτάθλημα.

Οι Κορίνθιοι του Κώστα Δεληκώστα με εξαιρετικά ποσοστά σε υποδοχή -άμυνα και καλό σερβις κατέκτησαν σχετικά εύκολα το τρίποντο απέναντι σε έναν Εθνικό που έκανε πολλά λάθη και είχε σε κακή μέρα τον Κεϊσι Ναϊτ.

Ο Παμβοχαϊκός αν και βρέθηκε στην αρχή του πρώτου σετ να χάνει με 3-1 και 6-5 φρόντισε μετά το 7-7 να ανεβάσει στροφές και με το σερβίς του Μοράλες να φθάσει στο 7-13 και με νέο άσο του Γκλάντσοουν στο 9-16.

Ο Παλέντζας με τρεις διαδοχικούς πόντους του ανέβασε την διαφορά στους +9 (10-19) και παρά την αντίδραση που έβγαλε ο Εθνικός, με το 20-25 οι «κυανοκίτρινοι» έκαναν το 0-1.

Στο δεύτερο σετ ο Παμβοχαϊκός συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό μετά το 5-5 απέκτησε διαφορά φθάνοντας σο 7-11 και το 12-16. Ο Εθνικός πλησίασε στο 14-18, όμως ο Ολιβέϊρα και το μπλοκ στον Ναϊτ έγραψαν το 15-21, το λάθος του Ράμος έφερε το σκορ στο 16-23 για να τελειώσει το σετ στο 16-25.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ της αναμέτρησης ο Παμβοχαϊκός απλά ολοκλήρωσε αυτό που ξεκίνησε και με σερβίς -μπλοκ έφθασε στο τρίποντο. Οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν από νωρίς το προβάδισμα με 7-8 και 13-16, να κάνουν το 16-20, ο Παλέντζας να φέρει την ομάδα του στο 18-23 για να έρθει ο Ούγκο να διαμορφωσει το 18-25 και με το 3-0 να χαρίσει το τρίποντο στην ομάδα του.