«Ίδρωσε» αλλά πήρε τρίποντο ο ΠΑΟΚ

Παρά την απώλεια ενός σετ, λόγω της εναλλαγής προσώπων στο βασικό σχήμα του ΠΑΟΚ, η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, με την εμπειρία-αξία των Ντάντε Σαφράνοβιτς επικράτησε στο κλειστό της Κανήθου με 3-1 (25-17, 20-25, 25-17, 25-22) του σκληροτράχηλου, παρά τις ελλείψεις του, Ηρακλή Χαλκίδας και πάει πλέον με ανεβασμένη ψυχολογία στον προσεχή ημιτελικό του Λιγκ Καπ “Ν. Σαμαράς” με τον Ηρακλή Πετοσφαίρισης 2015.

Στην έδρα της Χαλκίδας ο ΠΑΟΚ, με τον Καλμαζίδη να αφήνει εκτός τους Σαφράνοβιτς, Σωτηρίου, Ανδρεάδη, Γκαρά, προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τις σημαντικές απουσίες των γηπεδούχων, που εκτός του τραυματία Βραζιλιάνου πασαδόρου Ρενάν, είχε και τον κεντρικό Κανέλλο, στη θέση του διαγώνιου Τάπια.

Παρά τα προβλήματα όμως ο Ηρακλής Χαλκίδας με καλό σερβίς και εκμεταλλευόμενος κάποια «ασπρόμαυρα» λάθη πήρε κεφάλι με 8-7 του ΠΑΟΚ, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι το 12-12, εκεί οι Θεσσαλονικείς με πρωταγωνιστή τον Σακόγλου ξέφυγαν με δύο πόντους διαφορά και με καλό μπλοκ πάνω στον Κολτσιάκη 16-14. Ένα ξέσπασμα των φιλοξενούμενων εκτόξευσε τη διαφορά στο 20-15 και η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη με τους άσους του Παναγιώτη Παπαδόπουλου κατέκτησε με 25-17 το α’ σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας με πιεστικό σερβίς δημιούργησε πολλά προβλήματα στην υποδοχή των φιλοξενούμενων και εκμεταλλευόμενος τα λάθη τους, ξέφυγε με άσο του Κανέλλου 13-6. Οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν και μείωσαν προς στιγμήν σε 16-12, ωστόσο η έλλειψη ρυθμού, τα αλλεπάλληλα λάθη και τα σερβίς του Γαλλιώτου, υποχρέωσαν στο 19-12 την εσπευσμένη αντικατάσταση του Παπαδόπουλου με τον Σαφράνοβιτς. Το μπλοκ του Κολτσιάκη στο Σακόγλου έφερε τον Σωτηρίου στη θέση του  διαγώνιου του ΠΑΟΚ, που είδε στη συνέχεια μέσα σε ενθουσιώδη χειροκροτήματα της κερκίδας, την ομάδα της Χαλκίδας να ισοφαρίζει με 25-20 τα σετ 1-1 από την επίθεση του πολύ καλού, λόγω συνθηκών, διαγώνιο Κανέλλο.

Στο γ’ σετ οι πρωταθλητές με βασικό διαγώνιο το Σωτηρίου και ανεβασμένο σερβίς – μπλοκ ξέφυγε από νωρίς 8-4 και με τους γηπεδούχους να φαίνεται πως ξεμένουν από λύσεις, η ομάδα του Καλμαζίδη με το Ντάντε σε κέφια και λάθη των παικτών του Σπύρου Γκολίτση ανέβασε τη διαφορά σε 16-9. Ο Ηρακλής Χαλκίδας προσπάθησε να πιέσει με το σερβίς, όμως οι φιλοξενούμενοι ανοίγοντας την ψαλίδα της διαφοράς στην μεγαλύτερή της τιμή, ζευγάρωσαν εύκολα δια χειρός Ντάντε με 25-17, 2-1.

“Με την πλάτη στον τοίχο” η νεοφώτιστη ομάδα τα έδωσε όλα για την ισοφάριση απέναντι στον ΠΑΟΚ, που ξεκίνησε το σετ με την επιστροφή του Σακόγλου στο βασικό σχήμα αντί Σωτηρίου, και οι γηπεδούχοι πήραν πρβάδισμα με 8-6. Λάθη των φιλοξενούμενων και καλό σέρβις-μπλοκ του Ηρακλή έδωσαν με επίθεση του Κλότσκο… άερα 5 πόντων στους Χαλκιδαίους με 16-11. Με τον πολύπειρο Σαφράνοβιτς να σαλπίζει αντεπίθεση, ο ΠΑΟΚ με ένα επιμέρους σερί 6-1 μείωσε στον πόντο, 17-16, όμως και πάλι η ομάδα του Γκολίτση από αντίπαλα λάθη ξέφυγε 20-17.  Από άουτ επίθεση του Κανέλλου ο Δικέφαλος του Βορρά προηγήθηκε για πρώτη φορά στο σετ 22-21 και τα σερβίς του Σαφράνοβιτς έφεραν τη λύτρωση για τους Θεσσαλονικείς, που με 25-22 πανηγύρισε δια χειρός Ντάντε έστω και δύσκολα το πολύτιμο τρίποντο, που τον διατηρεί στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Τα σετ: 17-25, 25-20, 17-25, 22-25

Ηρακλής Χαλκίδας (Γκολίτσης) Κανέλλος 21 (18/44 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ντίνας 5 (2/10 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κολτσιάκης 5 (3/16 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. – 42% άριστες), Κλότσκο 14 (14/26 επ., 57% υπ. – 32% άριστες), Αδαμόπουλος 6 (5/7 επ., 1 άσο), Γαλιώτος 6 (2/3 επ., 4 άσοι), Τσαδήμας –λ (73% υπ. – 58% άριστες) / Μπερμπέρογλου –λ, Μάρκου, Σπυριούνης 1 (1/1 επ.), Αντιφάκος.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης) Πέτκοβιτς 2 (2/2 επ.), Παντακίδης 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Σακόγλου 11 (8/19 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 13 (9/11 επ., 4 μπλοκ), Παπαδόπουλος 3 (1/6 επ., 2 άσοι, 38% υπ. – 13% άριστες), Ντάντε 17 (16/22 επ., 1 μπλοκ, 59% υπ. – 23% άριστες), Κωνσταντινίδης –λ (67% υπ. – 55% άριστες) / Σωτηρίου 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 9 (7/15 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 78% υπ. – 33% άριστες).