Απίστευτο ρεκόρ για Ζενίτ!

Με “χρυσά γράμματα” έγραψε το όνομά της στην ιστορία του ρωσικού πρωταθλήματος η ομάδα του Καζάν, που έκλεισε αήττητη την κανονική διάρκεια της φετινής ρωσική λίγκας “με 26 στα 26”.

Στο τελευταίο ματς η παρέα του Λεόν, με αρκετές αλλαγές στο σχήμα της, επιβλήθηκε εκτός έδρας με 3-2 (25-23, 24-26, 25-15, 20-25, 15-7) σετ της Όρενμπουργκ και μετά τα τελικά του Champions League στη Ρώμη “σφράγισε” τη συμμετοχή της και στο “Final 6” του ρωσικού πρωταθλήματος. Στις κορυφαίες έξι ομάδες της εγχώριας λίγκας πέρασε επίσης και η Ντιναμό Μόσχας, ενώ αναμένονται και οι υπόλοιπες τέσσερις.

Το αήττητο της Ζενίτ σε 26 αγώνες αποτελεί την καλύτερη επίδοση στην ιστορία της ρωσικής Super League, καθώς στο παρελθόν κι άλλες ομάδες ολοκλήρωσαν σε διάφορες χρονικές στιγμές την κανονική περίοδο χωρίς ήττα, όπως οι Ίσκρα Οντιντσόβο, ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Μπελογκόριε και Λοκομοτίβ , δίνοντας όμως συνολικά 10-11 αγώνες.